Łupież pstry jest dość powszechnym problemem skóry głowy i innych części ciała, choć w większości przypadków odnosi się on do dorosłych. Czy to możliwe, by łupież pstry dotyczył również dzieci? A jeśli tak, to jak dokładnie można je leczyć? Czy można używać tych samych produktów, które są stosowane u dorosłych? Czy skóra dziecka jest może bardziej wrażliwa niż dorosłych?

Tak – dzieci również mogą cierpieć na łupież pstry, a często ich rodzice po prostu nie wiedzą co z tym zrobić.

Łupież pstry – tabletki

Jeśli dermatolog nie zdecyduje inaczej – na łupież pstry leki przeciwgrzybicze można dziecku doustnie podawać po siódmym roku życia. Tabletki na łupież pstry są przede wszystkim wskazane w sytuacji, gdy łupież pstry pokrywa dużą część ciała bądź też jest ciągle nawracający. Tak samo jak i u dorosłych tabletki te można przyjmować wyłącznie przez krótki czas i tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Z racji tego, że związane są z nimi liczne skutki uboczne dawka jest znacznie mniejsza niż ta przypisywana osobom dorosłym cierpiącym na tę dolegliwość.

Dzieci i łupież pstry

Łupież jest bardziej powszechny u osób dorosłych oraz osób, które są dopiero we wczesnych etapach dojrzewania i mają problem z nadmierną potliwością. Jednak niemowlęta i dzieci mogą również popaść na tę dolegliwość. Będziesz wiedzieć, czy dziecko ma łupież pstry, gdy zauważysz, że nieustannie się drapie po różnych częściach ciała, na których są widoczne różnej wielkości kolorowe plamy. Swędząca skóra głowy może być również objawem wszawicy więc upewnij się, aby nie wiązać ze sobą tych dwóch, całkiem odrębnych wątków.

Najważniejszą i najczęściej spotykaną przyczyną łupieżu pstrego jest działanie pewnego rodzaju grzyba, który sprawia, że następują problemy z funkcjonowaniem melaniny skóry, co jest potęgowane przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Istnieją inne dolegliwości takie jak wszy czy tradycyjny łupież, które mogłyby być przyczyną swędzącej skóry głowy. Należy do nich również zapalenie skóry, które jest często mylony z łupieżem pstrym, więc najlepszym sposobem, aby stwierdzić, czy jest to łupież pstry, czy nie, jest wizyta u lekarza – gdzie można uzyskać prawidłową diagnozę.

Jak leczyć łupież pstry u dzieci?

dziecko lupiez pstryLeczenie łupieżu u dzieci jest na ogół takie samo, jak leczeniu łupieżu pstrego u dorosłych. Zawsze bardziej wskazane jest jak najczęściej myć włosy, zwykle codziennie i to łagodnym szamponem (najlepszy będzie naturalny Pityver). To pomaga usunąć nadmiar tłuszczu, ale z drugiej strony taki szampon jest na tyle łagodny, aby zapobiec przed wysuszeniem, co mogłoby potęgować objawy łupieżu.

Produkty które nie powinny być używane do włosów to np. pianki czy żele do włosów. Niewiele dzieci stosuje na skórę głowy takie produkty do pielęgnacji włosów i tak, ale jeśli w przypadku, gdy myślisz o wprowadzenie czegoś takiego na włosy i skórę Twojego dziecka na specjalne okazje – unikaj tego jeśli dziecko ma łupież pstry. Tak samo z niepotrzebnymi balsamami czy kremami. To dlatego, że stosowanie takich produktów zatyka pory i powoduje, że pojawiają się jeszcze większe problemy. Tabletki na pstry łupież niech zapisze lekarz.

Zdrowa dieta jest najbardziej naturalnym sposobem leczenia łupieżu u dzieci. Jest to oczywiście czasami bardzo trudne do zrobienia, dzieci kochają pałaszowanie fast foodów i żywności, która jest bogata w cukier. Ale jednak odpowiednie zwyczaje żywieniowe na pewno pomogą pozbyć się łupieżu też. Jeśli jednak wszystkie te sposoby nie poskutkują zostaje jeszcze jedna opcja jaką są:

Bibliografia:

1.Rizzato G., Zakażenia grzybicze u pacjentów po przeszczepie – rola liposomalnej postaci amfoterycyny B w erze nowych leków przeciwgrzybiczych, 2004
2.Khosravi A. R., Hedayati M. T., Mansouri P., Shokri H., Moazzeni M., Immediate hypersensitivity to Malassezia furfur in patients with atopic dermatitis, 2007
3.Jagielski T., Rup E., Ziółkowska A., Roeske K., Macura A.B., Bielecki J., Distribution of Malassezia species on the skin of patients with atopic dermatitis, psoriasis, and healthy volunteers assessed by conventional and molecular identification methods, 2014

3.8 (76%) 5 ocen