Łupież pstry należy do najbardziej dokuczliwych chorób skóry. Co prawda, rozpoznanie tej jednostki chorobowej przeważnie nie jest specjalnie trudne (łupież pstry daje charakterystyczne objawy, które najczęściej trudno jest pomylić z objawami innych chorób), jednak sam proces leczenia jest skomplikowany i może trwać przez całe miesiące (choroba wykazuje silne tendencje do nawrotów). Jak to najczęściej bywa z różnego rodzaju chorobami i schorzeniami, o wiele lepszym rozwiązaniem od leczenia już zaistniałej choroby jest skuteczna profilaktyka. Aby jednak zapobieganie takim schorzeniom dermatologicznym, jak łupież pstry na twarzy (zdjęcia poniżej), mogło być naprawdę efektywne, potrzebna jest przynajmniej ogólna wiedza na temat przyczyn, objawów oraz mechanizmów powstawania tej uciążliwej choroby.

Łupież pstry – przyczyny

Od pewnego czasu wiadomo, że bezpośrednią przyczynę (albo czynnik wyzwalający), w przypadku łupieżu pstrego stanowi nadmierne, niekontrolowane namnażanie się grzybów z rodziny drożdżaków, które naturalnie bytują na powierzchni naszej skóry, stanowiąc stały komponent jej mikroflory. W niektórych przypadkach może jednak dojść do nadmiernego namnażania się tych niegroźnych zazwyczaj grzybów, w rezultacie czego pojawia się stan chorobowy skóry. Przyczyny występowania, jeśli chodzi o łupież pstry na głowie (zdjęcia na dole), zasadniczo można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwsza z kategorii to przyczyny natury wewnętrznej.

kobieta

Wiadomo, że łupież pstry bardzo często jest związany z nieprawidłową pracą układy hormonalnego, na przykład wskutek naturalnych zmian zachodzących w organizmie (menopauza) lub też w rezultacie przyjmowania leków, które mogą wpływać na nasze hormony. Już jakiś czas temu zauważono także, ze łupież pstry często występuje u osób z poważnymi chorobami o charakterze autoimmunologicznym (na przykład toczeń rumieniowaty) oraz z ogólnym osłabieniem i obniżeniem odporności organizmu. Jeśli chodzi o przyczyny, które nazwaliśmy zewnętrznymi, to celem krótkiego wstępu należy powiedzieć, że, tak samo jak każde inne grzyby, drożdżaki bytujące na powierzchni naszej skóry zaczynają się namnażać i rozprzestrzeniać wtedy, gdy mają ku temu odpowiednie warunki.

Jakie to warunki?

Można tutaj wymienić trzy główne czynniki: nadmierną potliwość, tłustą cerę oraz nieodpowiednią codzienną higienę skóry. Wiadomo także, że zachorowalność na łupież pstry jest w pewnej mierze uzależniona od czynników pogodowych i atmosferycznych: im cieplejszy a jednocześnie bardziej wilgotny klimat, tym liczba zachorowań jest większa.

Łupież pstry na twarzy – objawy i leczenie

Standardowo łupież pstry występuje na takich obszarach ciała, jak ręce, klatka piersiowa oraz plecy. Czasami jednak charakterystyczne plamy, którym często towarzyszy uporczywy świąd, pojawiają się również na twarzy – wtedy warto zastosować emulsję lub płyn Pityver, które działają łagodząco na skórę. Jeśli chcemy przekonać się, jak wygląda łupież pstry (zdjęcia poniżej), wystarczy obejrzeć jakąś z licznych galerii zdjęciowych, jakie są są bez trudu dostępne w internecie. W każdym razie, nie ma wątpliwości, że ta postać choroby, jaką jest łupież pstry skóry, należy do najbardziej uciążliwych. Jeżeli jednak już zdarzyło się nam zachorować na łupież pstry a objawy są umiejscowione właśnie na twarzy, to przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji możemy przyspieszyć proces leczenia. Przede wszystkim, należy bezwzględnie unikać kosmetyków, które mogą podrażniać skórę lub ją natłuszczać.

W przebiegu choroby, jaką jest łupież pstry, nie jest wskazane stosowanie makijażu. Przemywać skórę twarzy należy natomiast jedynie przy pomocy specjalistycznych, medycznych środków do zmywania twarzy, które zostaną nam zapisane przez lekarza dermatologa. Ponadto, należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne (stosowanie balsamów przeciwsłonecznych również jest przeciwwskazane; w przypadku słonecznej pogody należy po prostu za wszelką cenę unikać kontaktu ze słońcem). Warto również zadbać o odpowiednią dietę, która powinna składać się z dużej ilości warzyw i owoców, oraz możliwie jak najmniejszej ilości tłustych potraw.

Zobacz łupież pstry zdjęcia:

lupiez-pstry-1 lupiez-pstry-2

lupiez-pstry-3 lupiez-pstry-4

lupiez-pstry-5 lupiez-pstry-6

Bibliografia:

1.Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
2.Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002

4.3 (85.71%) 7 ocen