Pacjenci cierpiący na łupież pstry często skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Według lekarzy dermatologów może to mieć związek z chorobą, choć na początku należy sprawdzić, czy proces nie jest naturalny a obserwacja wypadających włosów nie jest jedynie wynikiem wzmożonej obserwacji własnego ciała.

Łupież pstry a wypadanie włosów – jak sobie poradzić?

Na początku, jak w przypadku każdej innej choroby, niezbędna jest specjalistyczna konsultacja lekarska. Dermatolog określi podłoże zmian i dostosuje indywidualną metodę leczenia do potrzeb pacjentów. Sposoby na wypadanie włosów są różne, aczkolwiek należy pamiętać, że zwykle sam proces jest długotrwały. Na ostateczne efekty czasami trzeba czekać tygodniami. W dużej mierze uzależnione jest to od indywidualnych preferencji pacjenta i jego reakcji na podjęte działania lecznicze.

Jakich leków używać na łupież pstry?

lupiezO tym decyduje lekarz, który podczas konsultacji musi określić stadium zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Na początku jednak zwykle zaleca się jedynie stosowanie maści lub szamponów z odpowiednimi środkami antygrzybicznymi (np. siarczek selenu w serii Pityver). Również w aptece można znaleźć szereg środków dostępnych bez recepty. W kwestii wypadających włosów najczęściej wykorzystuje się leczenie objawowe. Nie jest to bowiem typowy objaw choroby, dlatego też największą uwagę należy skupić właśnie na samych plamach, które są najważniejszym symptomem rozwijającego się zakażenia grzybiczego.

Higiena włosów podczas choroby

Wzmożone wypadanie włosów często jest związane z osłabionym działaniem układu immunologicznego człowieka. Lekarze zalecają, aby w miarę możliwości stosować jedynie naturalne środki pozbawione parabenów oraz innych substancji, w tym również zapachowych. Jeśli choroba objęła również skórę głowy, co zwykle z powodu włosów jest niezauważalne, można zastosować specjalne szampony oraz wcierki, które nie tylko powstrzymują jej rozwój, ale również ją leczą. O higienę włosów należy w okresie choroby oraz po jej wyleczeniu dbać w sposób szczególny. To ważne nie tylko dla samej kondycji włosa, ale również dla pewności, że cały proces chorobotwórczy został zatrzymany.

Czy zawsze bezwzględnie powinno się udawać do lekarza?

Zaleca się, aby tak właśnie było. Warto pamiętać o dwóch istotnych kwestiach:

  • łupież pstry jest chorobą zakaźną, która nieleczona można nie tylko przenieść się na innych, ale również szybko rozwinąć się do rozmiarów, które utrudnią jej szybkie i skuteczne leczenie,
  • łupież też często mylony jest z bielactwem. Występujące plamy są do siebie bardzo podobne, dlatego też w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta należy wykluczyć wystąpienie bielactwa, które jest chorobą o wiele bardziej poważną.

Odpowiednie leczenie musi opierać się na dobrej współpracy pacjenta z lekarzem, dlatego podczas konsultacji warto zawsze otwarcie mówić o wszystkich zaobserwowanych u siebie zmianach.

Bibliografia:

1.Crespo Erchiga V., Ojeda Martos A., Vera Casaño A., Crespo Erchiga A., Sanchez Fajardo F., Malassezia globosa as the causative agent of pityriasis versicolor, 2001
2.Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
3.Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016
4.Khosravi A. R., Hedayati M. T., Mansouri P., Shokri H., Moazzeni M., Immediate hypersensitivity to Malassezia furfur in patients with atopic dermatitis, 2007

4.7 (93.33%) 3 ocen