Łupież pstry to nic innego jak powierzchniowe zakażenie naskórka wywołane przez drożdżaki (rodzaj Malassezia) objawiające się żółtobrunatnymi plamami. Niekiedy zmianom skórnym towarzyszą świąd oraz łuszczenie się skóry. Najczęściej łupież pstry dotyka owłosionej skóry głowy, szyi, klatki piersiowej oraz tułowia. Szybka reakcja na zakażenie pozwala na opanowanie choroby na samym jej początku, dzięki czemu obszar występowania łupieżu pstrego będzie mniejszy, a walka z nim łatwiejsza. Konsekwentnie i regularnie stosując miejscowe środki przeciwgrzybiczne, możemy uniknąć używania doustnych leków.

Przy leczeniu na łupież pstry stosuje się różne środki odpowiednio odżywiające i działające przeciwgrzybiczo na skórę. Oto niektóre z nich:

  • mydła oraz szampony zawierające kwas salicylowy;
  • środki, w których skład wchodzi selen;
  • maści o miejscowym działaniu przeciwgrzybicznym (zawierające zazwyczaj klotrimazol, ketokonazol, czy mikonazol);
  • doustne środki o działaniu przeciwgrzybicznym.

Jakie maści na łupież pstry można dostać bez recepty?

Maść na łupież pstry bez recepty to ważny wybór — należy pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania, które wyszczególnione są w ulotce, a najlepiej jest się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Poniżej przedstawiamy podział maści, które można kupić bez recepty. Podzielone są według głównego składnika leczniczego.

Pirytionian cynku

Emulsja Pityver – spośród wymienionych tylko Pityver zawiera bakterio i grzybobójczą substancję czynną jaką jest pirytionian cynku. Z tego względu jest to środek szczególnie skuteczny i silnie nakierowany na leczenie łupieżu pstrego.

Pirytionian cynku jest jedną z najskuteczniejszych substancji czynnych w walce z łupieżem pstrym. Poza działaniem grzybobójczym i bakteriobójczym, łagodzi nieprzyjemne objawy takie, jak zaczerwienienie i świąd.

Pozwala szybko pozbyć się zarówno suchego, jak i tłustego łupieżu, jednocześnie zapobiegając jego nawrotom. Jak dowodzą badania naukowe, pirytionian cynku hamuje podziały komórkowe i spowalnia proces odnawiania się komórek skóry.

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest brak cynku w organizmie. Może on pojawić się pozornie bez przyczyny, często wywołuje go jednak podrażnienie skóry głowy, spowodowane użyciem produktów do mycia i pielęgnacji czy stylizacji włosów.

Mechanizm działania pirytonianu cynku polega na zaburzeniu metabolizmu błony komórkowej grzyba. Pirytionian cynku jest substancją lipofilną, której działanie przeciwgrzybicze następuje podczas powolnego rozpuszczania w łoju. Cząsteczki pirytionianu osadzone na skórze głowy powoli rozpuszczają się w zgromadzonym na skórze tłuszczu, wykazując aktywność przeciwgrzybiczą. Ponieważ substancja ta nie rozpuszcza się w wodzie, pozostaje na skórze w postaci krystalicznej, a charakter lipofilny związku pozwala na przedłużone działanie po zmyciu szamponu i w przerwach między jego stosowaniem.

Maść Klotrimazol:

stopy - lupiez-pstry.net.plClotrimazolum 1% — maść/krem skuteczna na łupież pstry. Leki bez recepty są zazwyczaj mniej skuteczne, jednak w porównaniu cena – jakość Klotrimazol wypada całkiem dobrze.

Mikonazol:

Miconal — maść/żel szczególnie przydatny przy zakażeniach mieszanych grzybiczo-bakteryjnych;
Mikonazol — maść/krem skuteczna w walce z łupieżem pstrym oraz rumieniowym, skuteczny przy zakażeniach grzybiczo-bakteryjnych.

Maść Naftyfina:

Exoderil 1% – maść/krem — skuteczny w zwalczaniu grzybic, przy których współwystępuje odczyn zapalny.

Cyklopiroksolamina:

Hascofungin 1% — krem/maść skuteczna do zwalczania grzybów chorobotwórczych oraz drożdżaków gnieżdżących się zarówno na skórze gładkiej, jak i owłosionej.

Chlorowodorek terbinafiny:

Lamisilatt 1%— krem/maść pomocny w leczeniu wszelkich zmian grzybiczych, w tym umieszczonych we włosach;
Myconafine 1% — maść/krem;
Tebilum 1% — maść/krem;
Tenasil — krem/maść;
Terbistad — krem/maść
Tersilat — maść/krem;
Undofen Max 1% — krem/maść, lek ten nie jest skuteczny przy zakażeniu grzybicą paznokci, lecz z powodzeniem leczy grzybice skóry oraz łupież pstry. Leczenie pstrego może być wspomagane właśnie tą maścią.

Flutrimazol:

Micetal — maść/krem pomocne w zwalczaniu współtowarzyszącego łojotokowego zapalenia skóry.

Undecylenian cynku + kwas undecylenowy:

Unguentum undecylenicum — maść skuteczna w leczeniu łupieżu pstrego, również grzybicy owłosionej skóry głowy.

Terbinafina:

Terbiderm — krem/maść skutecznie zwalcza łupież pstry oraz zakażenia wywołane przez niektóre drożdżaki.

Chlormidazol:

Unifungicis — maść skutecznie zwalczająca łupież pstry, miejscowe drożdżyce oraz mieszane zakażenia grzybiczo-bakteryjne.

Ketokonazol:

Nizoral 2% — krem/maść skutecznie zwalcza zarówno łupież pstry, jak i łojotokowe zapalenie skóry.

Warto pamiętać o środkach, które wspomagają leczenie łupieżu pstrego, jak dostępny bez recepty Oliprox — skutecznie zmiękcza i oczyszcza skórę, łagodzi uczucie swędzenia i pomaga przy łojotokowym zapaleniu skóry.

Które maści na łupież pstry zapisują lekarze?

mascWśród leków, które przypisują lekarze i są w formie maści, można wymienić:

Ekonazol

Pevaryl 1% — maść/krem skuteczny w zwalczaniu łupieżu pstrego oraz w mieszanych zakażeniach grzybiczo – bakteryjnych;
Pevazol 1% — maść/krem skuteczny w zwalczaniu zakażeń mieszanych oraz łupieżu pstrego.

Azotan izokonazolu:

Travogen 1% — maść/ krem skuteczna w leczeniu łupieżu pstrego oraz łupieżu rumieniowego.

Jak zatem widać wybierając maść na łupież pstry mamy ogromne możliwości. Powyżej została przedstawiona tylko część z leków (czy to na receptę, czy bez niej), które oferuje rynek. Należy pamiętać, że chociaż część z nich nie wymaga wypisania przez lekarza, należy zapoznać się z załączoną ulotką lub zwrócić się do lekarza albo farmaceuty. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz tych, u których istnieje podejrzenie o alergii na któryś ze składników maści.

Bibliografia:

1.Bandhaya M., The distribution of Malassezia furfur and Malassezia pachydermatis on normal human skin, 1993
2.Choczaj-Kukuła A., Kwaśniewska J., Aktualne możliwości stosowania leków przeciwgrzybiczych w niektórych chorobach skóry, 2004
3.Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995

4.2 (83.33%) 6 ocen