Łupież pstry jest nieszkodliwym, ale częstym problemem skóry, która powoduje dyskomfort i nieestetyczne plamy na skórze. Kolor tych plam może różnić się w zależności od tego u kogo występują. W przypadku choroby jaką jest łupież pstry zdjęcia mogą dać nam pogląd na wiele różnych przypadków, co ułatwi w pełni kompleksowe podejście do problemu.

Kiedy pojawia się najczęściej? Kto jest w grupie ryzyka?

Łupież pstry najczęściej pojawia się latem – kiedy wilgotność powietrza jest większa. Pojawia się on najczęściej i nastolatków i dorosłych nadmiernie pocących się, jednak warto podkreślić, że łupież pstry u dzieci (zobacz zdjęcia) też nie należy do przypadków.

pstry

Łupież ten jest natomiast rzadkością u osób powyżej 60 lat. Tak czy inaczej – może wystąpić w każdej grupie wiekowej, bez względu na płeć czy rasę, dlatego warto zobaczyć zdjęcia łupieżu pstrego i określić czy faktycznie może to być ten problem skórny z którym aktualnie ma się do czynienia. Jeden plaster skalowanie często pojawia się jeden do dwudziestu dni przed walnym wysypki. Czasem warto wiedzieć łupież pstry jak wygląda także dlatego, że bywa mylony z łupieżem różowym, schodzącą skórą po opalaniu czy też łuszczycą.

Oprócz wyżej wspomnianych plam skórnych, które widać patrząc na to jak wygląda łupież pstry niektóre osoby skarżą się na towarzyszące im objawy takie jak np.

  • swędzenie zmian skórnych,
  • złe samopoczucie,
  • nudności,
  • brak apetytu,
  • gorączka,
  • ból stawów,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • bóle głowy.

W zależności od indywidualnego przypadku – bywa bardzo różnie, dlatego w przypadku pojawienia się któregokolwiek z tych objawów lepiej udać się do specjalisty i postawić na profesjonalne leczenie łupieżu pstrego (zdjęcia obok) mogą czasem nie być wystarczające.

Łupież pstry – jak wygląda leczenie?

Leczenie zwykle skupia się na kontrolowaniu swędzenia i podawaniu maści. Ważna jest także odpowiednia dieta. Są też na łupież pstry leki, które przyjmuje się doustnie, można je jak najbardziej stosować w celu zmniejszenie swędzenia. Na swędzenie są także zalecane lecznicze balsamy i kremy, które mogą być przepisane do zwalczania wysypki. Letnie, ale nie gorące kąpiele również mogą być sugerowane przez lekarzy na uśmierzenie swędzenia. W łagodnych przypadkach leczenie nie jest wymagana, ponieważ choroba ta nie jest niebezpiecznym stanem skóry. Super maści bez recepty z łatwością dostępne w aptece mogą pomóc na łagodny świąd, zaś szampony takie jak np. Pityver, Pirolam czy Selsun pozwolą pozbyć się plam i swędzenia skóry głowy. Czasami, jeśli łupież pstry staje się naprawdę jest kłopotliwy łagodny krem przeciwgrzybiczny może skutecznie pomóc. Oczywiście zawsze najważniejsze jest to, by nie zadowalać się jedynie zdjęciami znalezionymi w sieci, ale sięgnąć po sprawdzoną, profesjonalną poradę.

Bibliografia:

1.Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007

4.2 (83.33%) 6 ocen