Jak wygląda łupież pstry na twarzy (zdjęcia)?

przez |

Łupież pstry należy do najbardziej dokuczliwych chorób skóry. Co prawda, rozpoznanie tej jednostki chorobowej przeważnie nie jest specjalnie trudne (łupież pstry daje charakterystyczne objawy, które najczęściej trudno jest pomylić z objawami innych chorób), jednak sam proces leczenia jest skomplikowany i może trwać przez całe miesiące (choroba wykazuje silne tendencje do nawrotów). Jak to najczęściej bywa z różnego rodzaju chorobami i schorzeniami, o wiele lepszym rozwiązaniem od leczenia już zaistniałej choroby jest skuteczna profilaktyka. Aby jednak zapobieganie takim schorzeniom dermatologicznym, jak łupież pstry na twarzy (zdjęcia poniżej), mogło być naprawdę efektywne, potrzebna jest przynajmniej ogólna wiedza na temat przyczyn, objawów oraz mechanizmów powstawania tej uciążliwej choroby.

Łupież pstry – przyczyny

Od pewnego czasu wiadomo, że bezpośrednią przyczynę (albo czynnik wyzwalający), w przypadku łupieżu pstrego stanowi nadmierne, niekontrolowane namnażanie się grzybów z rodziny drożdżaków, które naturalnie bytują na powierzchni naszej skóry, stanowiąc stały komponent jej mikroflory. W niektórych przypadkach może jednak dojść do nadmiernego namnażania się tych niegroźnych zazwyczaj grzybów, w rezultacie czego pojawia się stan chorobowy skóry. Przyczyny występowania, jeśli chodzi o łupież pstry na głowie (zdjęcia na dole), zasadniczo można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwsza z kategorii to przyczyny natury wewnętrznej.

kobieta

Wiadomo, że łupież pstry bardzo często jest związany z nieprawidłową pracą układy hormonalnego, na przykład wskutek naturalnych zmian zachodzących w organizmie (menopauza) lub też w rezultacie przyjmowania leków, które mogą wpływać na nasze hormony. Już jakiś czas temu zauważono także, ze łupież pstry często występuje u osób z poważnymi chorobami o charakterze autoimmunologicznym (na przykład toczeń rumieniowaty) oraz z ogólnym osłabieniem i obniżeniem odporności organizmu. Jeśli chodzi o przyczyny, które nazwaliśmy zewnętrznymi, to celem krótkiego wstępu należy powiedzieć, że, tak samo jak każde inne grzyby, drożdżaki bytujące na powierzchni naszej skóry zaczynają się namnażać i rozprzestrzeniać wtedy, gdy mają ku temu odpowiednie warunki.

Jakie to warunki?

Można tutaj wymienić trzy główne czynniki: nadmierną potliwość, tłustą cerę oraz nieodpowiednią codzienną higienę skóry. Wiadomo także, że zachorowalność na łupież pstry jest w pewnej mierze uzależniona od czynników pogodowych i atmosferycznych: im cieplejszy a jednocześnie bardziej wilgotny klimat, tym liczba zachorowań jest większa.

Łupież pstry na twarzy – objawy i leczenie

Standardowo łupież pstry występuje na takich obszarach ciała, jak ręce, klatka piersiowa oraz plecy. Czasami jednak charakterystyczne plamy, którym często towarzyszy uporczywy świąd, pojawiają się również na twarzy – wtedy warto zastosować emulsję lub płyn Pityver, które działają łagodząco na skórę. Jeśli chcemy przekonać się, jak wygląda łupież pstry (zdjęcia poniżej), wystarczy obejrzeć jakąś z licznych galerii zdjęciowych, jakie są są bez trudu dostępne w internecie. W każdym razie, nie ma wątpliwości, że ta postać choroby, jaką jest łupież pstry skóry, należy do najbardziej uciążliwych. Jeżeli jednak już zdarzyło się nam zachorować na łupież pstry a objawy są umiejscowione właśnie na twarzy, to przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji możemy przyspieszyć proces leczenia. Przede wszystkim, należy bezwzględnie unikać kosmetyków, które mogą podrażniać skórę lub ją natłuszczać.

W przebiegu choroby, jaką jest łupież pstry, nie jest wskazane stosowanie makijażu. Przemywać skórę twarzy należy natomiast jedynie przy pomocy specjalistycznych, medycznych środków do zmywania twarzy, które zostaną nam zapisane przez lekarza dermatologa. Ponadto, należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne (stosowanie balsamów przeciwsłonecznych również jest przeciwwskazane; w przypadku słonecznej pogody należy po prostu za wszelką cenę unikać kontaktu ze słońcem). Warto również zadbać o odpowiednią dietę, która powinna składać się z dużej ilości warzyw i owoców, oraz możliwie jak najmniejszej ilości tłustych potraw.

Zobacz łupież pstry zdjęcia:

lupiez-pstry-1 lupiez-pstry-2

lupiez-pstry-3 lupiez-pstry-4

lupiez-pstry-5 lupiez-pstry-6

Bibliografia:

1.Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
2.Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002

21 myśli nt. „Jak wygląda łupież pstry na twarzy (zdjęcia)?

  1. Monia

    Mam 16 lat, czy mogłam, byłam ostatnio na solarium i właśnie kilka dni później zauważyłam małą plamkę w okolicy włosów i na brzuchu, czy to może być łupież pstry? Jak to sprawdzić?

    1. Kazimiera Autor wpisu

      Łupież pstry jest zarazliwy wiec zawsze warto to przebadać. Chociaz jezeli plamka sie nie rozlewa ani nie powstaja nowe to raczej nie to.

  2. Olaf

    Najlepiej jeżeli pójdziesz do dermatologa, on zdiagnozuje co Ci dolega. Oczywiście, mogłaś zarazić się łupieżem po wizycie w solarium. Zadbaj o pielęgnację skóry, kup sobie jakiś szampon, a przede wszystkim często zmieniaj ubrania i pościel.

  3. PatrykSI

    Czemu jeszcze nie poszłaś do dermatologa? Przecież to powinna być pierwsza Twoja reakcja, dziewczyno masz 16 lat!! Może masz po prostu łupież i przesuszoną skórę?

  4. meteorek20

    Czy jeżeli miałam łupież pstry to mogę używać samoopalacza?

  5. StickO

    Nie rozumiem zupełnie dziewczyn, które używają samoopalaczy, przecież to wygląda okropnie!

  6. Kasia

    Chyba możesz, ale najlepiej zapytaj dermatologa, bo mogą Ci się pojawić plamy w miejscach, gdzie miałaś plamy po pstrym.

  7. beatka

    To może byc albo od opalenia się albo łupież pstry. Poczekaj jeszcze trochę, potem porównaj sobie zdjęcia. Jesli bedzie to rzeczywiście łupież to polecam dwa środki: Pityver oraz clotrimazolum ( najlepiej połączone). Moim zdaniem najlepsza kuracja.

  8. sarka

    Możesz to sprawdzić za pomocą lampy Wooda. Promieniuje długofalowe promieniowanie ultrafioletowe i wykrywa grzyby jeśli jakieś są na Twojej skórze. Polecam to badanie jeśli ktoś chce być pewny czy ma łupież pstry

  9. Kajka

    Łupież pstry jest bardzo podobny do bielactwa. Wygląda wręcz podobnie. Widziałam wiele razy z takimi plamami na rękach i szyi w różnych miejscach. Mam nadzieję, że nie zaraziłam się od nich ;/

  10. zydek

    Nie, lepiej nie używaj samoopalacza bo będziesz wyglądać okropnie xD

  11. Macie76

    Zdecydowanie bardziej wolałbym mieć takie plamy niż plamy ze suchą i łuszczącą się skórą 🙁 Wydaje mi się, że nigdy tego nie wyleczę

  12. Werka

    Nie martw się można to wyleczyć tylko trzeba trochę cierpliwości 🙂 Może spróbuje serii Pityver jeśli jeszcze nie próbowałeś. Słyszałam, że jest bardzo dobry i wiele osób dzięki niemu pozbyło się łupieżu. Można go też stosować profilaktycznie bo wiadomo, że mając łupież trzeba co jakiś czas stosować takie preparaty

    1. Tadzik Autor wpisu

      O tak, ten zestaw z pityvera jest naprawde pełna profeska, tez polecam.

  13. Ewelina

    Zdecydowanie trzeba co jakiś czas umyć głowę szamponem na łupież pstry. Miałam łupież przez kilka lat, dopiero jak zaczęłam profilaktycznie używać szamponu co jakiś czas to od tego czasu nic mnie nie atakuje 🙂

  14. Monika

    Trudno rozróżnić samemu, więc niezbędna jest wizyta u lekarza, ale wydaje mi się, że bielactwo to takie większe plamy na ciele i nie swędzi a łupież pstry jak sama nazwa może wskazywać jest bardziej pstrokaty, ma mniejsze plamki i może swędzieć

  15. Kaee

    Myślę, że ok.100zł takie badanie kosztuje, ale lepiej wydać po zakończonym leczeniu 100zł niż kupowac kolejne preparaty w ciemno albo zlekceważyć problem, bo okaże się że nadal coś tam jest

  16. SunBak

    Jak ma sie lupiez pstry to raczej nie ma bata, leki na lupiez pstry to podstawa ale fajnei je wesprzec jakims specjalistycznym szamponem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *