Korona cyrkonowa służy odbudowie zęba, którego stan nie pozwala na założenie standardowych wypełnień. Z rozwiązania tego korzysta się kiedy korona zęba została zniszczona poprzez np. leczenie kanałowe, próchnicę czy załamanie, a szanse na przywrócenie pierwotnego wyglądu i funkcji są praktycznie zerowe. Nowoczesna technologia komputerowa wykorzystywana podczas produkcji koron cyrkonowych sprawia, że wykonane są one bardzo precyzyjnie, co z kolei przekłada się na wytrzymałość i komfort użytkowania.
Korona cyrkonowa – czym się charakteryzuje
Korona cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu. Ta substancja to połączenie metalu i porcelany, z którego niezwykłych właściwości korzysta się np. w przemyśle kosmicznym (osłony termiczne), motoryzacyjnym (okładziny hamulców w sportowych samochodach) czy medycznym (np. implanty stawu biodrowego). Tlenek cyrkonu posiada bardzo niską przewodność cieplną, jest bardzo wytrzymały, odporny na działania środków chemicznych i trudno się topi. Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu tlenek cyrkonu od lat z powodzeniem stosuje się także w stomatologii.
Wykonywane z niego korony cyrkonowe i mosty cyrkonowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, estetyką i możliwością kolorystycznego dopasowania do naturalnej tkanki naszych zębów. Co bardzo istotne – tlenek cyrkonu to substancja, która całkowicie jest tolerowana przez ludzki organizm, dzięki czemu eliminujemy ryzyko odrzucenia implantu, do którego czasami dochodzi przy innego rodzaju ciałach obcych. Korony cyrkonowe to najbardziej naturalna metoda odtworzenia stanu naszego uzębienia.
Korony cyrkonowe – jak wygląda zabieg ich założenia
Podstawą przed zabiegiem, podczas którego zakłada się korony cyrkonowe jest badanie kontrolne. W jego trakcie stomatolog określa możliwości leczenia zęba standardowymi metodami. W kolejnym etapie usuwa się stare wypełnienia i zastępuje je nowymi tak, by mieć pewność że ząb na który założona zostanie korona cyrkonowa jest zdrowy. Następnie ząb zostaje zeszlifowany, dzięki czemu jego wymiary zostaną pomniejszone o grubość wypełnienia. Po tym zabiegu następuje pobranie odcisku protetycznego. Ostatnim etapem przed założeniem korony jest jej przymiarka – stomatolog sprawdza w ten sposób jej dopasowanie do sąsiadujących oraz przeciwległych zębów oraz precyzję z jaką przylega ona do oszlifowanego zęba. Jeśli wszystko jest w porządku korona cyrkonowa cementowana zostaje nałożona i scementowana z oszlifowaną wcześniej podstawą.
Korona cyrkonowa – wskazania i przeciwwskazania do jej założenia
Istnieje kilka powodów, dla których korony cyrkonowe stosuje się u pacjentów najczęściej. Są nimi m.in.:
- mechaniczne uszkodzenie lub osłabienie naturalnej korony zęba
- znaczne osłabienie w wyniku przebiegu próchnicy
- brak możliwości zastosowania innego wypełnienia
- osłabienie lub ukruszenie w wyniku leczenia kanałowego
- względy czysto estetyczne – gdy pacjentowi nie podoba się kolor lub kształt jego zębów
Są jednak także przypadki, w których zastosowanie korony cyrkonowej jest niemożliwe. Mowa tu o takich sytuacjach jak:
- niewielka pozostałość zęba nad dziąsłem (mniej niż 2-3 mm)
- zaawansowana próchnica, która zniszczyła ząb aż do dziąsła
Korony cyrkonowe – opinie pacjentów
Gdy zastanawiamy się nad założeniem koron cyrkonowych, opinie osób, które już się na nie zdecydowały mogą okazać się bardzo pomocne. Większość pacjentów chwali sobie komfort ich użytkowania i fakt, że zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym praktycznie nie odbiegają one od zębów naturalnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że materiał z którego wykonana jest korona cyrkonowa – czyli tlenek cyrkonu – jest substancją obojętną dla ludzkiego organizmu. To praktycznie do zera eliminuje wszelkie komplikacje zdrowotne wynikające z wprowadzenia do naszego organizmu ciała obcego. Część pacjentów podkreślą, że barierą przed wykonaniem korony cyrkonowej może być jej cena. W zależności od regionu i miasta ceny wykonania tego implantu wahają się w granicach od 1200 do 1700 zł, co – trzeba przyznać – nie jest małą kwotą.
Jednak w zestawieniu z trwałością, estetyką i funkcjonalnością tego rozwiązania wydaje się, że warto te pieniądze wydać.
Ja niestety musiałem zainwestować w implant zębowy, ponieważ z powodu niewielkiej pozostałości mojego zęba nie dało się założyć korony cyrkonowej;/
O widzę, że miałeś podobną sytuację do mojej. W moim przypadku próchnica zniszczyła zęba doszczętnie i nie było na co zakładać korony cyrkonowej ;d..
Jak bym miał się zdecydować kiedyś na koronę zęba z rożnych przyczyn :d to wybrałbym zdecydowanie koronę ceramiczną, ponieważ idealnie imituje naturalnego zęba i jest równie wytrzymała ta co na podbudowie metalwoej.
Korona cyrkonowa jest idealnym wyborem dla osób, które nie lubią mieć metali w swoim ciele bądź są na nie uczulone:) Kiedyś w modzie były korony złote, ale teraz śmiało możemy je zastąpić cyrkonowymi i mieć naturalny uśmiech ^^
Fajnie, że korony cyrkonowe robią się coraz tańsze ^^ . Niedługo będę miała zabieg i specjalista zaoferował mi ten typ korony. Zgodziłam się, ponieważ chce mieć swój dawny uśmiech.
Świetny artykuł na temat koron cyrkonowych. Wyjaśnił mi bardzo wiele informacji na temat ich procesu założenia, który z tego co zauważyłam jest dosyć skomplikowany i wymaga doświadczonego specjalisty.
Ja stawiam na koronę cyrkonową nie tylko ze względu na jej wytrzymałość, ale i na estetyczny wygląd, który jest dla mnie bardzo ważny.
A ja już prawie zdecydowałem się na korony na podbudowie metalowej, ale gdy usłyszałem o tym, że po pewnym czasie zaczynają robić się sine dziąsła to od razu zmieniłem zdanie i wybrałem korony ceramiczne.
Ja mam korony na podbudowie metalowej, ponieważ na cyrkonowe mnie nie było stać i również jestem z nich zadowolony 🙂
Przesadzacie trochę z tymi koronami metalowymi. Ja już swoje mam 4 rok i żadnych zasinień nie widzę:)
Eh szkoda, że nie ma możliwości zrobienia sobie takich koron cyrkonowych na NFZ…